XML English Abstract Print


1- دانشجوی کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان
2- عضو هیات علمی گروه علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان ، zeinaddiny@gmail.com
3- عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان
چکیده:   (3394 مشاهده)
مقدمه و اهداف: با توجه به فشار روانی سنگینی که افراد مبتلا به عفونت اچ­آی­وی در جامعه متحمل می­شوند که البته در این بین زنان آسیب­پذیرتر هستند، لازم است تا ابعاد فشارهای روانی و جنبه­های حمایت روانی-اجتماعی از ایشان  به خوبی رصدشود. در این راستا، هدف از این پژوهش بررسی وضعیت سلامت روان، امید به زندگی و حمایت اجتماعی در زنان مبتلا به اچ آی وی مراجعه کننده به مرکز ارائه خدمت در شهر کرمان و ارائه الگوی مناسب حمایت اجتماعی به این قشر آسیب پذیر بوده است.
روش کار : این مطالعه از نوع تلفیقی و دارای اجزای کیفی و کمی بود. مطالعه کیفی به شیوه اکتشافی برای شناخت بهتر محیط پژوهش و قسمت کمی به شیوه مقطعی-تحلیلی بر روی زنان مبتلای مراجعه کننده به یکی از مراکز حمایتی شهر کرمان انجام شد. ابزار جمع آوری اطلاعات علاوه بر مصاحبه زمینه­ای، پرسشنامه سلامت عمومی گلدنبرگ (1979) پرسشنامه حمایت اجتماعی ساراسون (1998) و پرسشنامه امید به زندگی میلر(1988) بوده است.
یافته ها: نتایج نشان داد بعد از مراجعه، وضعیت ایشان به شکل قابل ملاحظه­ای ارتقا یافته به شکلی که که امید به زندگی %92، سلامت عمومی %80 و حمایت اجتماعی %93 بهبود پیدا کرده­بود. همچنین نتایج نشان داد که بین نمره سلامت عمومی و امید به زندگی ارتباط قوی و مثبت وجود داشت (r=0.61, p<0.0001)
نتیجه ­گیری:   نتایج نشان داد که احتمالاً مراکز ارایه دهنده خدمت از این دست می­توانند نقش موثری برای بهبود کیفیت زندگی و افزایش امید به زندگی و ارتقا سلامت خانمهای مبتلا به این عفونت در جامعه داشته­باشند و به نیازهای اجتماعی ایشان تاحد قابل ملاحظه­ای پاسخ دهند.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۶/۶/۱۳ | پذیرش: ۱۳۹۶/۶/۱۳ | انتشار: ۱۳۹۶/۶/۱۳

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله تخصصی اپیدمیولوژی ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Iranian Journal of Epidemiology

Designed & Developed by : Yektaweb