دوره 15، شماره 3 - ( دوره 15، شماره 3 1398 )                   جلد 15 شماره 3 صفحات 246-235 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Abdalmaleki E, Abdi Z, Goharimehr M, Alvandi R, Riazi Esfahani S, Ahmadnezhad E. A Review of the Methodology and Tools of Childhood & Adolescence Surveillance and Prevention of Adult Non-communicable Disease Survey (CASPIAN) Conducted in Iran. irje 2019; 15 (3) :235-246
URL: http://irje.tums.ac.ir/article-1-6383-fa.html
عبدالمالکی الهام، عبدی ژاله، گوهری مهر مهشاد، الوندی رضوانه، ریاضی سهند، احمدنژاد الهام. روش‌شناسی و ابزار نظام مراقبت و پیشگیری از رفتارها و عوامل مخاطره‌آمیز سلامت دانش‌آموزان (پیمایش کاسپین) اجرا شده در جمهوری اسلامی ایران. مجله اپیدمیولوژی ایران. 1398; 15 (3) :235-246

URL: http://irje.tums.ac.ir/article-1-6383-fa.html


1- کارشـناس پژوهشـی، مؤسسـه ملـی تحقیقـات سـلامت، دانشـگاه علـوم پزشـکی تهـران، تهران، ایران
2- اسـتادیار، عضـو هیئت‌علمی مؤسسـه ملـی تحقیقـات سـلامت، دانشـگاه علـوم پزشـکی تهـران
3- اسـتادیار، عضـو هیئت‌علمی مؤسسـه ملـی تحقیقـات سـلامت، دانشـگاه علـوم پزشـکی تهـران ، ahmadnezhad@tums.ac.ir
چکیده:   (2900 مشاهده)

مقدمه و اهداف: بر اساس مدل بین‌المللی نظام مراقبت سلامت دانش‌آموزان، ایران همانند بقیه کشورها مجموعه پیمایش‌هایی را با عنوان کاسپین اجرا کرده است. هدف از این پژوهش، مقایسه پیمایش‌های کاسپین اجرا شده و سپس پیشنهاد‌هایی برای اجرا در دوره‌های آتی است.
روش کار: مطالعه مرور نظام‏مند که در آن جمـع‌آوری اطلاعات از مستندات مربوط بــه سازمان جهانی بهداشــت (WHO) و از راه جـست‌وجو در پایگاه‌های اطلاعاتی بین‌المللی شامل Pubmed، EMBASE، Scopus، GoogleScholar، ScienceDirect و پایگاه اطلاعات کشوری شامل Magiran، SID، Irandoc، Iran medex به دو زبان انگلیسی و فارسی (در فاصله زمانی 18-2003) انجام شد. زمان و مکان اجرا، گروه هدف، پرسشنامه‌های مورد استفاده، حجم نمونه و روش نمونه‌گیری در دوره‌های اجرا شده مقایسه شده است.
یافته‌ها: مطالعه کاسپین تاکنون 5 بار در ایران ( 2015-2003) به اجرا درآمده است. این مطالعه دو پرسشنامه دانش‌آموزان و والدین دارد. در هر 5 دوره، روش‌های نمونه‌گیری و پرسشنامه‌ها در هسته اصلی مشابه هستند و در برخی جزییات که به‌صورت انتخابی به آن اضافه می‌شود، با هم تفاوت دارند. پرسشنامه‌ها بر اساس برنامه نظام مراقبت سلامت دانش‌آموزان (GSHS) و برنامه رویکـرد گام‌به‌گام سازمان جهانی بهداشت برای مراقبـت عوامـل خطـر بیماری‌هـای غیر واگیر، طراحی شده‌اند.
نتیجه‌گیری: با توجه به تغییرات اندک در هر دوره و انطباق آن با مدل جهانی، پیشنهاد می‌شود پیمایش دوره بعدی کاسپین با تبعیت از دوره‌های قبلی و مطابق استانداردهای ارائه‌شده در مدل جهانی در طی سال‌های اخیر به فاصله منطقی از پیمایش سال 2015 اجرا شود.
متن کامل [PDF 1984 kb]   (838 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: اپیدمیولوژی
دریافت: 1398/9/20 | پذیرش: 1398/9/20 | انتشار: 1398/9/20

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله تخصصی اپیدمیولوژی ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 , Tehran University of Medical Sciences, CC BY-NC 4.0

Designed & Developed by : Yektaweb